Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı açılışına sayılı günler kaldı

Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı açılışına sayılı günler kaldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı'nın Kırıkkale geçişinde bir takım incelemelerde bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı'nın Kırıkkale geçişinde bir takım incelemelerde bulundu. Hızlı trenin bitimine günler kala incelemelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu ''Artık açılışına günler kaldı. 400 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattımız, Edirne’den Kars’a uzanan doğu-batı hızlı demiryolu koridorunun önemli bir parçası olacak.'' dedi.

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattının Kırıkkale geçişi T15 tünelinde inceleme yaptı. 1460 kilometre hızlı tren hattı inşa edildiğinden bahseden Karaismailoğlu hızlı trenle yolculukların daha konforlu hale geldiğini belirterek şunları dile getirdi;

“Bir yandan afet bölgesini ihya edecek, diğer yandan başladığımız projelerimizi planlamamıza uygun biçimde birer birer milletimize sunacağız. Hızlı tren hatları yapıyoruz, köprüler yapıyoruz, tüneller yapıyoruz. Biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanı’mız liderliğinde ülkemizi hızlı tren işletmeciliğiyle biz tanıştırdık. Bin 460 kilometre hızlı tren hattı inşa ettik. Uzun yıllar vatandaşlarımızın tercih etmediği demiryolu seyahatlerini artık hızlı ve konforlu seyahat isteyenlerin ilk adresine dönüştürdük. Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattımız da ülkemiz ve milletimizin sabırsızlıkla beklediği dev projelerimizden biri. Artık açılışına günler kaldı. 400 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattımız, Edirne’den Kars’a uzanan doğu-batı hızlı demiryolu koridorunun önemli bir parçası olacak. Projeyle Kırıkkale, Yozgat ve Sivas illerimizi de hızlı tren konforuyla tanıştıracağız.1,4 milyon vatandaşımız hızlı trenle seyahat etme imkanına kavuşacak. Ankara-Sivas arasındaki mesafeyi 603 kilometreden 400 kilometreye düşürecek”

ef5ae508-8de9-4a44-b61d-c6d42250803e-510xmubu.jpg

Hızlı tren hattında Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas 8 istasyon bulunduğunu belirten Karaismailoğlu bu proje sayesinde 12 saat olan yolculuk süresinin 2 saat indiğini belirterek cümlelerine şu şekilde devam etti;

“Hattımızda, Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon var. Proje genelinde çok önemli mesafeleri geride bıraktık. Zor bir coğrafya üzerinde yapılan 66 kilometrelik 49 tünel, 27 kilometre uzunluğunda 49 viyadük bulunmaktadır. Ülkemize kazandırdığımız pek çok eserde olduğu gibi burada da pek çok ilke imza attık, enleri başardık. Projenin en uzun tünelini 5 bin 125 metreyle Akdağmadeni bölgesinde, en uzun demiryolu viyadüğünü ise 2 bin 220 metreyle Çerikli Kırıkkale’de inşa ettik. 89 metre yükseklikle Türkiye’nin en yüksek ayağa sahip demiryolu viyadüğünü de Elmadağ’da inşa ettik. Hızlı tren hattında ilk defa yerli ray kullanarak toplam bin 676 kilometre ray serimi yaptık.138 kilometre beton yolla tünellerde ilk balastsız yol, yani beton yol uygulamasına imza attık.

ffd24f28-4b23-4f45-849b-1a131b66c621-scesy5rz.jpg Değerli Basın Mensupları ,Projenin 315 km'lik Balışeyh-Sivas kesiminde test ve sertifikasyon işleri de dahil olmak üzere tüm çalışmaları daha önceden tamamlamıştık. Şu anda 78 kilometrelik Kayaş-Balışeyh arasındaki faaliyetlerimiz devam ediyor. Kayaş-Sivas arası altyapı işlerinin tümünü bitirdik. Üstyapı, Elektrifikasyon ve Sinyalizasyon çalışmalarında da son aşamaya geldik. Hattın en kısa sürede hizmete açılması için yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Bugün, bu hayalin mesai arkadaşlarımın emeğiyle gerçeğe dönüştüğüne şahit oluyoruz. Her türlü fedakârlık ve özveriyi göstererek, ciddiyet ve başarıyla çalışmalarına devam eden kıymetli çalışma arkadaşlarımı da bir kez daha tebrik ediyorum. 20 yılda neyin sözün verdiysek yaptık. 100 yılda gerçek olabilecek projeleri böylesi kısa bir süreye sığdırdık”

ankarabulteni.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.