Ankara ve İstanbul'da bazı hastaneler tahliye edildi!

Ankara ve İstanbul'da bazı hastaneler tahliye edildi!

Deprem bölgesinde devam eden sağlık hizmetlerinden bahseden Bakan Koca sağlık hizmetlerinin hakkıyla sürdürülmesi için tüm güçleriyle çalıştıklarını belirtti.

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesindeki sahra hastanesinde oldukça önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul ve Ankara'da ki bazı hastane ve bölümlerin tahliyesinin sağlanarak taşındığını belirtti.

Deprem bölgesinde devam eden sağlık hizmetlerinden bahseden Bakan Koca sağlık hizmetlerinin hakkıyla sürdürülmesi için tüm güçleriyle çalıştıklarını belirtti. Bölgede 1064 aile sağlığı merkezinin faaliyet göstermeye başladığını belirten Koca çadır kent, konteyner kent gibi toplu yaşam merkezlerinde 176 birinci basamak sağlık ünitesinin hizmete alındığını aktardı.

DEPREM BÖLGESİNDE 23 BİN 678 BEBEK DOĞDU

Deprem bölgesinde doğan çocuklardan bahseden Bakan Koca 23 bini geçkin bebeğin doğduğunu belirterek ''Yerleşik sağlık hizmeti imkanı bulunmayan yerlere sunulan mobil hizmet ziyaret sayısı ise 24 bin 500'ü geçti. Bu kapsamda 780 binden fazla kişinin ayağına gidildi. Afetin ilk gününden bugüne bölgede 23 bin 678 bebek doğdu. Bu zor günlerde dünyaya gözlerini açan bebeklerimizin yenidoğan taramaları, aşıları büyük bir ciddiyetle takip edilmektedir. Aşılama düzeyimiz yüzde 98-99 seviyelerindedir. Bu oranın, afet bölgesi dışındaki bölgelerimizden daha yüksek olduğunu ifade etmek isterim?'' ifadelerine yer verdi.

641b2737470a9b13f06a1c3e.jpg

Farklı zamanlarda alınan şikayetlerin incelenmesi sonucunda 6 şubat depreminin ardından bazı hastalarda etkenlerin tespit edildiğinden bahseden Bakan Koca ''Yeni kurulan toplu yaşam alanlarında salgın riski muhtemel ancak önlenebilecek bir durumdur. Bu bakımdan, ilk günlerden itibaren halk sağlığı konusunda önemli tedbirler aldık ve almaya devam ediyoruz. Depremden hemen sonra, çalışmalarına başlayan Deprem Sonrası Halk Sağlığı Komisyonumuz, son toplantısını iki gün önce gerçekleştirdi. Bölgeden alınan verilerin titizlikle incelendiğini, tedbirlerin merkezi olarak planlandığını ifade etmek isterim.

''SALGIN DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİL''

Salgın hastalık olduğu şeklinde bir tespitin, ancak ve ancak belirli kriterlerle yapılabileceği, kesinlikle unutulmamalıdır. Salgından ne zaman bahsedilebilir Belirli bir yerde, belirli bir zamanda, beklenen vaka sayısından daha fazla vaka görülmesi veya daha önce ülkede görülmemiş olan bir hastalığa dair vakaların görülmesi ya da uluslararası sağlık tehdidi olarak kabul edilen bir hastalığa dair, vaka görülmesi halinde salgından bahsedilebilir. Bilindiği gibi, bölgedeki tüm illerimizden düzenli olarak numune alınıyor. 6 Şubat tarihinden itibaren incelenen ve farklı zamanlarda ishal şikayetiyle başvuran, hastalardan alınan numunelerde nörovirus, escherichia coli, rotavirus, campylobacter ve adenovirus gibi etkenler tespit edilmiştir.'' dedi.

Salgın gibi herhangi bir durumun olmadığını belirten Bakan Koca ''Bu etkenler, salgın tanımına uyacak şekilde, belirli bir yerde, belirli bir zaman aralığında, vaka kümelenmesi şeklinde ve beklenenden fazla sayıda değildir. Bir kez daha söylüyorum. Elimizde, salgın tanımıyla örtüşen, ona işaret eden veri kesinlikle yoktur. Dolayısıyla, açıkça ifade etmek isterim ki, deprem felaketini yaşamış illerimizin hiçbirinde şu ana kadar herhangi bir salgın söz konusu değildir?'' şeklinde konuştu.

Son olarak Bakan Koca Ankara ve İstanbul'da bazı hastanelerin ve bölümlerin tahliye ederek taşındığını belirtti.

ankarabulteni.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.