Karyağdı Türbesi’nin duvarı yazılarla doldu taştı

Karyağdı Türbesi’nin duvarı yazılarla doldu taştı

Duvarda pek çok kişi ya hastalığına şifa istedi, ya araba ya da yazlık. İş isteyen vatandaşların da olduğu duvara binlerce kişi dileğini yazdı.

Ankara Ulus'ta bulunan 446 yıllık Karyağdı Türbesi’nin duvarı gelen ziyaretçilerin dile ve istekleriyle doldu taştı. Duvarda pek çok kişi ya hastalığına şifa istedi, ya araba ya da yazlık. İş isteyen vatandaşların da olduğu duvara binlerce kişi dileğini yazdı.

Duvarın birçok taşına dilek ve istek yazılırken 446 yıllık Türbe'nin duvarının bu şekilde kirletilmesinin doğru olmadığı söylendi. Bölgedeki esnaf tepki gösterirken “Duvarın yazılarla kirletilmesi doğru değil'' dedi.

641c50652269a2441c968c5f.webp

1577 tarihinde yapılan Karyağdı Türbesi yapılan restorasyon çalışmalarıyla günümüzde dek gelmeyi başarırken özellikle de Cuma günleri yoğun olarak ziyaretçi alıyor. Günümüze kadar korunarak gelmeyi başaran Türbe'nin duvarlarından ise aklın almayacağı dilekler yer alıyor. Gelen ziyaretçilerin kalemle duvara dileklerini yazdığı görülüyor.

641c4fac2269a2441c968c52.webp

Bölgedeki esnaf bu durumun önüne nasıl geçilebileceğini bilmediklerini dile getirirken “Bu türbeye daha çok evlenmek isteyen, hayırlı kısmet dileğinde bulunanlar gelir. Ara sokakta kaldığı için genelde de bilenler gelir. Kalemle yazı yazma son dönemde daha da âdet haline geldi. Biri yazıyor diğeri de onun yazısını görüp kalemi kapıp gelip dileğini yazıyor. Başka türbelerde ağaçlara bir şeyler bağlarlar burada da duvara tahta kalemiyle istekler yazılıyor. İlginç bir durum tabii. Duvarın yazılarla kirletilmesi de doğru değil. Ne ara gelip nasıl yazıyorlar onu da pek fark etmiyoruz. Nasıl bir önlem alınabilir onu da bilmiyoruz, bu pek engellenemez gibi. Temizleseler tekrar yazarlar öyle bir durum var.” dedi.

ankarabulteni.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.