MMO Ankara şubesinden deprem bölgesi için yeni proje!

MMO Ankara şubesinden deprem bölgesi için yeni proje!

Deprem bölgesinde kalıcı konut yapımının kısa sürede mantıklı olmadığını dile getiren Karakuş yeni projenin iktidara da model olabileceğinden bahsetti.

Deprem bölgesi için hazırlanan yeni projenin tanıtımını yapan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Yaşam Üniteleri” projesini anlattı. Kahramanmaraş merkezli depremin meydana gelmesinin ardından Malatya'da 140 bin metrekare alanda 2 bin insanın barınabileceği “Yaşam Üniteleri” projesinin tanıtımı yapıldı.

Projenin mal olduğu maliyetten bahseden Karakuş Candan, “Biz bunu Türkiye’de üretmeye çalışırsak, 4-5 tane ailenin kalabileceği bir avlulu birimin maliyeti bize 500 bin liraya mal olacak. 2 bin kişinin yaşayacağı 97 tane avlulu birimin olduğu alanın maliyeti içindeki eşyaları, sosyal tesisleriyle yaklaşık 70 milyona mal oluyor" dedi.

DEPREM BÖLGESİ İÇİN YENİ PROJE TANITIMI

Sadece 5 milyar ile 70 ünite yapılabildiğinden bahseden Karakuş Candan açıklamasında “Sadece TOGO’da kazanılan o 5 milyar lira ile bunun gibi 70 ünite yapılabiliyor. Yani 140 bin kişi barınabiliyor" ifadelerini kullandı.

Deprem bölgesinde kalıcı konut yapımının kısa sürede mantıklı olmadığını dile getiren Karakuş yeni projenin iktidara da model olabileceğinden bahsetti. Deprem bölgesine yapılması beklenen kalıcı konutların yapılacağı ara süreçte bu projenin devreye girebileceğinden bahseden Karakuş ''32 günlük süreç içerisinde hala ihtiyaçlar bitmedi. Sağlıklı geçici barınma üniteleri henüz gerçekleşemedi. İlk olarak yapılması gereken, çadır ve konteyner gibi daha öncelikli ilk geçici barınma üniteleri yapılmaya başladı ama bunlar, kalıcı konutlar yapılana kadarki süreçte insanların iskan edecekleri yerler değil. Dolayısıyla devletin aynı zamanda, geçici barınma üniteleri dediğimiz kalıcı konutlar sürecine kadar bir barınma sürecini koordine etmesi gerekiyor.'' dedi.

KALICI KONUTLAR İÇİN ERKEN

Deprem bölgesinde kalıcı konutların bilimsel bilginin ışığında verilen kararlar sonucu yapılması gerektiğinin altınız çizen Karakuş Candan ''Bir taraftan kalıcı konutlar üzerinden ihale yapılıyor. Kalıcı konutlar sürecinde hızlı davranılmaması gerektiği, bilimsel bilginin ışığında veriler toplandıktan sonra kalıcı konutlar sürecinin hızla değil sindire sindire yapılması gerektiğini ifade etmiş olmasına rağmen meslek örgütlerinin, ama buna rağmen iktidar, bütün ağırlığını kalıcı konutlar yapma ve TOKİ üzerinden bölgenin kendi özgün özelliğini bir tarafa bırakarak sadece bir yatakhane inşa etme sürecine girdiler. Bunun doğru olmadığının bir kez daha altını çizmek istiyoruz.

Size tanıtacağımız proje, Malatya'da bir alanda planlandı. Uluslararası bir vakıf bunları finanse etmek istiyor. Muhtemelen üretimi yurt dışında yapılıp, burada montajı yapılacak. Altyapısını yerel yönetimler koordine edecek. Bize, çok kısa zamanda proje üretmemiz ve bunun üzerinden çalışma yapma isteklerini ilettikleri için, hızlıca Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak üyelerimize çağrı yaptık. Kolektif bir çalışma sürecinde depremzedeler için geçici barınma üniteleri tasarlayalım, bu da örnek bir model haline gelsin. Bir üretim sürecinin nasıl olacağına dair de belki iktidar kendisine yol mu çıkartır, örnek mi alır, bunu da düşündük.'' ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.