Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar olası deprem felaketi hakkında uyardı!

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar olası deprem felaketi hakkında uyardı!

"Ankara'nın Yumuşak Karnı Demetevler" ve "Demetevler'de Domino Etkisi" başlıkları altında önemli açıklamalar yapan Fethi Yaşar yaşanacak olası bir depremin 180 bin vatandaşı doğrudan etkileyebileceğinin altını çizdi.

Meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin yaşanmasının ardından birçok il önlem almaya devam ederken Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar Ankara veya çevresinde deprem meydana gelmesi durumunda Demetevler'de yıkımın büyük olabileceğini belirtti.

Olası bir deprem felaketi nedeniyle uyarıda bulunan Fethi Yaşar önemli açıklamalar yaptı. Yaşar açıklamasında dönüşümden bahsederek "Bahse konu olan dönüşümü devlet, Büyükşehir ve İlçe Belediyesi olarak vatandaşlarla birlikte iş birliği içinde gerçekleştirmek zorundayız" dedi.

ANKARA'NIN YUMUŞAK KARNI

"Ankara'nın Yumuşak Karnı Demetevler" ve "Demetevler'de Domino Etkisi" başlıkları altında önemli açıklamalar yapan Fethi Yaşar yaşanacak olası bir depremin 180 bin vatandaşı doğrudan etkileyebileceğinin altını çizdi. Ankara'da 7 mahallede hızlı bir dönüşüm yapılması gerektiğinden bahseden Fethi Yaşar nüfusun azaltılabilmesi için Demetevler'e yakın bir rezerv alan oluşturulması gerektiğini de belirtti.

Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğundan ve uzmanların Ankara ile ilgili açıklamalarda bulunmaya başladığından bahseden Yaşar, Demetevler'in Ankara'nın yumuşak karnı olduğunu belirterek söylediği cümlelerde şu ifadeler yer aldı;

Türkiye bir deprem bölgesi ve biz de bu gerçekle yüzleşmek zorundayız. Son günlerde deprem ve yer hareketleri konusunda uzman bilim adamlarımız Ankara'yla ilgili açıklamalarda bulunmaya başladılar. Ankara'nın yumuşak karnı olan Demetevler bölgesi, Yenimahalle sınırları içinde yer alıyor. Bahse konu olan ve acil bir dönüşüm gereken bölge 7 mahalleden oluşuyor. Bu bölge; barındırdığı konut sayısı, nüfus ve ticari bilimler nedeniyle parça parça dönüşüme girecek ve sadece yerinde dönüşüm sağlayabilecek bir bölge değildir. Demetevler'in en yakın çevresinde bulunan alanlarla birlikte değerlendirilerek rezerv alanlar oluşturulup mevcut yoğunluğunun azaltılması gerekiyor

''HIZLI BİR DÖNÜŞÜME GİDİLMELİ''

7 mahallenin oldukça eski ve yıpranmış olduğundan bahseden Fethi Yaşar açıklamasının devamından hızlı bir dönüşüme gidilmesi gerektiğinin altını çizerken "Buradaki yoğunluk ve dönüşüm projesinin zorluğundan kaynaklı olarak, tıpkı 5104 sayılı Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Kanunu ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu gibi özel bir yasa getirilmesi gereği ortadadır. 7 mahallede eski ve yıpranmış binaların sayısı çok fazla. Binalar çok yüksek ve bitişik nizamda yapılmış, sokaklar çok dar. Bahse konu olan dönüşümü devlet, Büyükşehir ve İlçe Belediyesi olarak vatandaşlarla birlikte iş birliği içinde gerçekleştirmek zorundayız. Gerek vatandaşların, gerek sivil toplum kuruluşlarının gerekse Yenimahalle Belediyesi olarak isteğimiz bu konunun siyaset üstü tutularak hızlıca çözüm üretilmesi ve muhtemel bir deprem felaketinden vatandaşlarımızın korunmasıdır. Demetevler'deki yapıların dönüştürülmesi ve bölgedeki nüfusun azaltılması için bölgenin yarısının boşaltılması gerekmektedir. Taşınacak alanın da Demetevler bölgesine yakın olması gerekmektedir. Ben yerel bir yönetici olarak 14 yıldır aynı noktadayım. Arzum, bir an önce kalıcı bir çözüm üretilmesi ve tüm gücümüzle destek olmaya hazırız" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.