Cemevlerinin aydınlatma giderlerinin ödenmesine dair karar Resmi Gazete’de

Cemevlerinin aydınlatma giderlerinin ödenmesine dair karar Resmi Gazete’de

Resmi Gazete’de Kültür ve Turizm Bakanlığının Cemevlerinin Aydınlatma Giderlerinin Ödenmesine Dair Yönetmeliği yayımlandı.

Cemevlerinin aydınlatma giderlerinin ödenmesine dair karar Resmi Gazete’de - Resmi Gazete günlük olarak yayımlanmaya devam ediyor. Resmi Gazete'de yayımlanan kararlar kamuoyunun bilgisine sunulurken son olarak Cemevleri ile ilgili bir yönetmelik kararına imza atıldı.

Cemevlerinin Aydınlatma Giderlerinin Ödenmesine Dair Kültür ve Turizm Bakanlığı Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile birlikte detaylar da merak konusu oldu.

CEMEVLERİNİN AYDINLATMA GİDERLERİNİN ÖDENMESİNE DAİR YÖNETMELİK RESMİ GAZETE’DE

Cemevlerinin aydınlatma giderlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden ödenmesinde uygulanacak usul ve esasları belirlendi. Yönetmelik, 14.03.2013 tarihli ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun ek 6’ncı maddesi ve 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 292/A maddesine dayanılarak hazırlandı.

ekran-goruntusu-2024-04-20-180930.png

Yönetmeliğe göre cemevi, il müdürlüğüne Alevilerin ve Bektaşilerin cem erkanı yürüttükleri meydan adlı bölüm başta olmak üzere; kurban kesim yeri, aşevi, morg, gasilhane, görevli odası, taziye salonu ve diğer bölümlerden oluşan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı tarafından tespiti yapılan cemevlerinin aydınlatma giderlerinin ödenmesi için yazılı talepte bulunacak.

ekran-goruntusu-2024-04-20-180936.png

Karar 3 bölüm şeklinde yayımlandı.

ekran-goruntusu-2024-04-20-180940.png

Öte yandan yönetmelik hükümlerini Kültür ve Turizm Bakanlığının yürüteceği ifade edildi.

Ankarabulteni.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.