Prof. Dr. Lütfi Doğan kolon kanseri geçirmiş vatandaşları uyardı

Prof. Dr. Lütfi Doğan kolon kanseri geçirmiş vatandaşları uyardı

Kolon kanseri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Lütfi Doğan erken teşhisin bu noktada oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Ramazan ayının gelmesinin ardından doktorlardan bir takım uyarılar gelmeye başlarken Ankara Etlik Şehir Hastanesi Onkoloji Hastanesi Cerrahi Onkoloji Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Lütfi Doğan kolon kanseri geçirmiş vatandaşlara uyarıda bulundu.

Kolon kanseri geçirmiş hastaların oruç tutmasını uygun bulmadıklarını belirten Prof. Dr. Lütfi Doğan "Kalın bağırsağın bir kısmının çıkarılmış ya da kolostomi ile yaşamak durumunda olan hastalarımızda sıvı kaybı çok olduğundan, böbrek rahatsızlıklarına hatta böbrek yetmezliklerine neden olabilir. Bu yüzden kolon kanseri tedavisi geçirmiş hastalarımızın oruç tutmasını çok da uygun bulmuyoruz" ifadelerini kullandı.

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ!

Kolon kanseri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Lütfi Doğan erken teşhisin bu noktada oldukça önemli olduğunu vurguladı. Ramazan ayının yaklaşması sebebiyle Kolon Kanseri geçirmiş hastaların susuzluğun etki edeceği hastalıklardan korunmaları için oruç tutmamalarını tavsiye etti.

prof-dr-dogan-kolon-kanseri-tedavisi-gecirmis-15713585-amp.jpg

Prof. Dr. Lütfi Doğan kolon kanseri belirtileri arasında ''karın ağrısı, dışkılama alışkanlıklarında bozulmalar, zaman zaman ishal ve kabızlık atakları, nedeni bilinmeyen kilo kayıpları, halsizlik, yorgunluk, dışkıda kan görülmesi ya da dışkı kalibresinin azalması'' olabileceğini belirtti.

ORUÇ TUTULMAMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ

Bağırsak kanseri hakkında bilgilendirme yapan ve kabaca belirtilerine değinen Doğan "Kabaca belirtileri arasında karın ağrısı, dışkılama alışkanlıklarında bozulmalar, zaman zaman ishal ve kabızlık atakları, nedeni bilinmeyen kilo kayıpları, halsizlik, yorgunluk, dışkıda kan görülmesi ya da dışkı kalibresinin azalması gibi belirtileri olan bir hastalık. Tabi şunu belirtmeliyiz ki kalın bağırsak kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Çünkü büyük ölçüde 'polip' dediğimiz kalın bağırsak tümörlerinin öncüsü lezyonların ilerlemesiyle ortaya çıkar. Gerek tarama programları gerekse risk altındaki hastaların veya belirtileri taşıyan kişilerin kolonoskopik olarak taranmasıyla hem önlenebilir hem de erken dönemlerde teşhis edilerek hastalığa bağlı ölümler de ortadan kaldırılabilir." dedi.

ankarabulteni.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.