2023 seçimlerinde kaç kişi oy kullanacak?

2023 seçimlerinde kaç kişi oy kullanacak?

14 Mayıs seçimlerinde kaç seçmenin oy kullanacağı araştırılırken Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener konuyla ilgili açıklamasıyla gündeme geldi.

Türkiye'de milyonlarca kişinin gündeminde 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri yer alırken seçimlere günler kala birçok araştırma yapılmaya devam ediliyor. Milyonlarca seçmenin oy kullanmak için sandığa gideceği 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili en çok araştırılan konulardan birisi de kaç kişinin oy kullanacağı yönünde oldu. 14 Mayıs seçimlerinde kaç seçmenin oy kullanacağı araştırılırken Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener konuyla ilgili açıklamasıyla gündeme geldi. Seçimlerde oy kullanacak seçmen sayısını açıklayan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener'in açıklamasının ardından oy kullanacak seçmen sayısı araştırılmaya başlandı.

SEÇİMDE KAÇ KİŞİ OY KULLANACAK?

Seçime sayılı günler kala siyasi isimlerin de hazırlıkları devam ederken birçok detay açıklığa kavuştu. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener bugün yaptığı açıklamasında 64 milyondan fazla seçmenin oy kullanacağını belirtti. Cumhurbaşkanlığı seçimine kısa süre kala seçmenler geri sayıma başladı. Türkiye için oldukça büyük önem arz eden 14 Mayıs tarihinde oy kullanacak seçmen sayısı ile ilgili YSK Başkanı Ahmet Yener "Yurt içinde seçmen sayımız 60 milyon 697 bin 843 olup, bunun 30 milyon 710 bin 790'ını yani yüzde 50,6'sını kadın seçmenlerimiz oluşturmakta. 29 milyon 987 bin 53 erkek seçmen sayımız bulunmakta. Yani seçmenlerimizin yüzde 49,4'ü yurt içinde erkek seçmenlerimiz oluşturmaktadır.'' ifadelerine yer verdi.

14 MAYIS SEÇİMLERİNDE KAÇ KİŞİ OY KULLANACAK?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanacak seçmen sayısı ile ilgili açıklama yapan YSK Başkanı Ahmet Yener '' 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçimde ilk kez oy kullanacak seçmen sayısı ise 4 milyon 904 bin 672 olup, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması halinde ilk kez oy kullanacak bu seçmen sayısına ilaveten 47 bin 523 seçmen de 28 Mayıs 2023 tarihinde ilk kez oy kullanacaktır. Yurt içinde ortopedik ve görme engelli seçmen sayımız 989 bin 543 olup, 75 yaş ve üzeri seçmen sayımız ise 3 milyon 180 bin 802'dir.'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.