Son Dakika.. YSK, sandık kurullarına bilgilendirme mesajı gönderdi: O oylar geçerli sayılacak!

Son Dakika.. YSK, sandık kurullarına bilgilendirme mesajı gönderdi: O oylar geçerli sayılacak!

YSK sandık kurullarına attığı bilgilendirme mesajında o oyların geçerli sayılacağını açıkladı. Hangi oylar geçerli sayılacak?

YSK partilerin yaptığı başvuruyu karara bağladı. Oy pusulalarına vurulan sandık mühürü ile ilgili kararını verdi. Bazı partiler sandıklarda Cumhurbaşkanlığı oy pusulasının ön yüzüne sandık kurulu mührü vurulduğu, ayrıca bazı pusulaların arkası mühürlenirken bu mührün mürekkep lekesi nedeniyle pusulanın ön yüzünde de görüldüğüne ilişkin verileri YSK'ye gönderdi.

3591078-810x458-1.jpg

YSK yapılan başvuruyu karara bağlayarak uygulamaya geçileceğini belirtti. O oylar geçerli olacak. YSK yaptığı açıklamada 298 sayılı Kanun'un 98 ve 101'inci ile Sandık Kurullarının Oluşumu, Görev ve Yetkilerini Gösterir 135 Sayılı Genelge'nin 41.maddeleri uyarınca işlem yapılması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte kanun içeriği araştırması yaptık. Kanun şu şekilde,

"Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan, tamamı yırtılmış olan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında herhangi bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar geçersiz sayılır. Ancak, üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır." kanunda yer alıyor. Kısaca o oylar geçerli sayılıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.