Bakan Açıkladı! Son dakika: Düşük gelirlilere vatandaşlık maaşı müjdesi! İşte detaylar

Bakan Açıkladı! Son dakika: Düşük gelirlilere vatandaşlık maaşı müjdesi! İşte detaylar

Dar gelirli vatandaşlara müjde! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık müjdeyi verdi. Kimler yararlanabilecek? Vatandaşlık maaşı için ne yapmak gerekiyor? Kimler bu fırsattan yararlanacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada dar gelirli vatandaşların vatandaşlık maaşı alabileceğini söyledi. Peki şartlar ne? Vatandaşlık maaşı almak için neler yapılması gerekiyor? Bakanın açıklamaları kimleri kapsıyor?

13400168-1200x824-1674549713.jpg

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı yaptığı son dakika açıklamasında şunları söyledi:

"Aile destek programımız var. Bu da tam da dezavantajlı grupların dışında, herhangi bir engellilik yaşlılık olmayabilir ama geliri düşük olan grupların desteklenmesi için yeni bir program başlattık. Seçim beyannamesinde yer alan sisteme göre yeni bir düzenleme var. Bu yıl çok geniş bir şekilde çalışıyoruz. Tam da işte muhaliflerin eleştirdiği yoksullaştırıyorsunuz yoksulluk üzerinden oy istiyorsanızz. Yaptığımız taramada gelir düzeyi üzerinen yaptığımız taramada şöyle bir grup çıkıyor. Henüz yoksulluk sınırında değil, fakat desteklenmezse önümüzdeki süreçte yoksulluk sınırına düşecek. Bunları daha fazla desteklemeliyiz. Biz diyoruz ki yoksulluk sınırının altına düşmeden destek verelim. Gelir düzeyleri yükselsin.

Vatandaşlık Maaşı

Aslında vatandaşlık maaşını sosyal yardımları açıklarken önemli ölçüde atıfta bulundum. Bizim sosyal yardımlarımız ihtiyaç duyan gruplara göre çeşitli biçim ve dönemlere göre birtyakım sosyal yardımlarımız var. Bunları değişik mevzuatlardan kaynaklı farklı mevzuatta düzenlemeler var. Kamu sosyal yardımlarının yüzde 80'nini bizim bakanlığımız yapıyor. Diğerleri de başka kurumlarca yapılıyor. Bu dağınıklığı çözecek bir sistem yapıyoruz. Bunu tek çatıda toplayarak sosyal destek ve yardımları vatandaşların maaşına dönüştürmüş olacağız. Sosyal devlet vatandaşına belirli bir sosyal düzey sağlamak zorunda. Asgari hayat standartının altında gelir seviyesi hiçbir aile kalmayacak. Kalıyorsa eksik kalan kısmın devlet tarafından desteklenmesi projesi"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.