Kamu çalışanlarına müjde! Zam için pazarlıklar sürüyor

Kamu çalışanlarına müjde! Zam için pazarlıklar sürüyor

Kamu çalışanları zammı için pazarlıkta son düzlüğe girildi. Kamu çalışanlarının maaş zammı için sendikalar görüşmeye devam ediyor. Peki ne kadarlık artış olacak? Sendikalar ne kadarlık bir zam teklif etti? Kamu çalışanları ne kadar alacak?

700 bin kamu çalışanına yönelik uygulanacak zam için sendikalar masaya oturdu. Gözler kulaklar buraya çevrilmiş durumda. 1 Mayıs'a kadar zam oranı ve ücret konusunda anlaşmanın imzalanması bekleniyor. Masada 2 farklı zam senaryosu var.

Konu hakkında bir değerlendirme yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Bir oransal artış yapacağız. Asgari ücretli olan işçilerin 12 bin veya 12 bin 500'e çekilmesi. Onların talep ettiği bir rakam var. Toplu sözleşmeleri Kamu İşveren Sendikaları yapıyor. Ben orada devletin temsilcisiyim. Nihai kararı sendikalarımızla oturup çıkartacağız." dedi.

Kara yolları, demir yolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, Milli Eğitim ve Milli Savunma bakanlıkları, hastaneler ve üniversitelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor. Bu kapsamda Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne kadar imzalanması bekleniyor.

TÜRK-İŞ yaptığı açıklamasında 15.500 TL'lik bir tutar teklif ettiklerini iletti. Açıklamada bulunan sendika Genel Başkanı Ergün Atalay ise geçtiğimiz gün 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne ilişkin açıklamada bulundu. Atalay, "Biz 15 bin TL teklif ettik, onlar 12 bin TL. Seçimden önce bitirmek istiyoruz ama istediğimiz şekilde bitsin istiyoruz. Arzu etmediğimiz bir rakam olursa biz bu işin içinde olamayız." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.