Kamu işçilerine toplu sözleşmede hükümetin rakamı net! Yeni zam önerisi geldi!

Kamu işçilerine toplu sözleşmede hükümetin rakamı net! Yeni zam önerisi geldi!

Kamuda çalışan yaklaşık 700 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi için ikinci görüşme gerçekleştirildi.

Toplu sözleşme birçok kamu işçisinin gündeminde yer alırken hükümetin teklifinin netleştiği açıklandı. Bu doğrultuda yapılan son teklifin "2 bin lira tavan ücret, ilk 6 ayda yüzde 40 zam" olduğu öğrenildi.

Kamuda çalışan yaklaşık 700 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi için ikinci görüşme gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türk-İş Başkanı Ergün Atalay bir araya gelerek görüşmede hükümetin yeni teklifi sunuldu.

HÜKÜMETTEN NET TEKLİF GELDİ!

Türk-İş Başkanı Atalay gerçekleşen görüşmenin ardından önemli açıklamalarda bulunarak hükümetin net teklifini açıkladı. Hükümet tarafından kamu işçilerini kapsayan net teklifin 12 bin lira taban ücret ve ilk 6 ay için yüzde 40 zam olduğu belirtildi.

Kamu işçisinin bu noktada yapılacak zam talebi yüzde 45 zam ve 15 bin lira taban ücret yönünde olurken Mayıs ayına kalmadan toplu sözleşme sürecinin tamamen bitmesi bekleniyor. Ayrıca 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak olan zam oranını belirleyecek 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin 1 Ağustos itibariyle başlayacağı dile getirildi.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ SON DURUM

Bunun yanı sıra 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü de milyonlarca kişi tarafından büyük önem taşıyan bir diğer konu. Özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından protokol büyük önem taşıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.