Kentsel dönüşüm Kredi üst limiti 1 milyon 250 bin TL'ye çıktı

Kentsel dönüşüm Kredi üst limiti 1 milyon 250 bin TL'ye çıktı

Kentsel dönüşüm kredisi uygulamasında 1 milyon 250 bin TL'ye kadar finansman imkanı sunulacağı belirtilirken yapılan açıklamanın devamında maliyetin 840 baz puanının hazine tarafından karşılanacağı söylendi.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük depremin ardından birçok şehirde kentsel dönüşüm için hareketlilik başlarken Hazine ve Maliye Bakanlığı sahiplere finansman paketi kapsamında 1.250.000 TL'lik destek planlandığını açıkladı. Bu doğrultuda 840 baz puana kadarlık kısmının Hazine tarafından karşılanacağı belirtildi.

12 ay ödemesiz toplam 48 ay vadeli finansman sağlanacak olan kredi ile ilgili detaylar açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile yeni yapıların inşasına ve kentsel dönüşüme yönelik çalışmalarımızı hızla sürdürüyor ve bu kapsamda uygun finansman imkânlarını Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak sağlamaya devam ediyoruz." denildi.

1 MİLYON 250 BİN TL FİNANSMAN SAĞLANACAK!

Kentsel dönüşüm kredisi uygulamasında 1 milyon 250 bin TL'ye kadar finansman imkanı sunulacağı belirtilirken yapılan açıklamanın devamında maliyetin 840 baz puanının hazine tarafından karşılanacağı söylendi. Açıklamada 'Bu kapsamda; riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli yapıların malikleri için, kentsel dönüşüm kapsamında yüklenici ve konut üreticileri için destek paketleri hazırladık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla eşgüdüm içerisinde maliklere yönelik sunduğumuz finansman paketi kapsamında kişi başı 1.250.000 TL'ye kadar finansman imkanı sunuyor ve finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmını karşılıyoruz. Paket ile vatandaşlarımızın yaşam şartlarını iyileştirmeleri için önemli bir kolaylık daha sunmuş oluyoruz.'' ifadeleri yer aldı.

kentsel-donusumde-yeni-destek-paketi-kredi-ust-15701969-1972-m.jpg

Doğal afetlere daha hazırlıklı hale gelinmesi için alınan karar sonrası 12 ay ödemesiz imkanı bulunan kredi ile ilgili ''Ayrıca, Hazine destekli kefalet sistemini de kapsama dâhil ederek, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişimini sağlıyoruz. Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında şu ana kadar uyguladığımız tazmin oranını bu paket özelinde %7'den %9'a çıkarıyoruz. Ayrıca, mevzuatta Bakanlığımıza yetkisi verilen kefalet oranlarını da azami düzeyde kullanıyoruz. Çok uygun koşullarda sağlanan bu finansman paketimiz ile 12 ay ödemesiz dönem imkânı dâhil toplam 48 ay vade ile 250 milyon TL'ye kadar finansman imkânı sunuyoruz. Bu doğrultuda 50 milyar TL kefalet limitini kullanıma açıyoruz.

Bu finansman desteklerinin Kentsel Dönüşüm sürecini hızlandırarak ülke ve millet olarak doğal afetlere daha hazırlıklı hale gelmemize vesile olmasını ümit ediyoruz." denildi.

ankarabulteni.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.