Türkiye'nin domates ihracatı artıyor! Erdoğan o isimle görüştü!

Türkiye'nin domates ihracatı artıyor! Erdoğan o isimle görüştü!

Erdoğan ve Putin ihracat kotası için görüşme gerçekleştirdi. Domates ihracatının kotasının 350 bin tondan 500 bin tona çıkarılmasına karar verildi. Ülkemize yansımaları neler olacak? Domates ihracatı artışı ülkemize ekonomik olarak katkı sağlayacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede bir çok gündem maddesi yer alırken en önemlilerinden birisi ise Rusya'ya uygulanan ihracat kotasıydı. İhracat şampiyonu domates için Rusya ile anlaşmada 350 bin tonluk bir kota bulunuyordu. Putin ve Erdoğan görüşme sonucunda bu kotanın arttırılması ve 500 bin tona çıkarılması konusunda anlaştı.

Ukrayna-Rusya savaşı sonrası bir çok Avrupa ülkesinin ambargo uygulaması ile ticari olarak zorluklar yaşayan Rusya Türkiye ile ihracat konusunda anlaşmaya vardı. Bir çok ülkenin Rusya'ya ambargo uygulaması sonrası Türkiye'den çok fazla domates ihraç etmeye başladı. İhracatta domates için 350 bin tonluk bir kota bulunuyordu. Görüşmeler neticesinde kota 500 bin tona kadar yükseltildi.

2023 yılı için ihracat beklentisi 500 milyon dolar oldu
Türkiye'nin domates ihracatında Rusya'da uzun yıllar lider ülke olduğunu, son yıllarda kota sorunları nedeniyle bu pazarda güç kaybı yaşadıklarını aktaran Uçak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Rusya'ya 2021 yılında 68 milyon dolarlık olan taze domates ihracatımız 2022 yılında 33 milyon dolara geriledi. Son karar sonrasında Rusya'ya domates ihracatımızın tekrar toparlanmasını ve bu ülkenin ihracatta yeniden lider konumuna yükselmesini bekliyoruz. 2023 yılı sonunda toplam ihracatın 500 milyon dolara ulaşabileceğini öngörüyoruz. Sektörün önünü açan karar nedeniyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu kararın üreticilerimize ve ihracatçılarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.