Üreticiler konuştu! Soğan fiyatları gözleri yaşartmayı bırakıp yüzleri güldürecek!

Üreticiler konuştu! Soğan fiyatları gözleri yaşartmayı bırakıp yüzleri güldürecek!

Son dönemlerin en çok dikkat çeken konularından birisi de soğan fiyatlarının neredeyse 30 TL'ye dayanması olurken artan soğan fiyatlarının ardından vatandaşlar tepki göstermişti.

Yeni yılda gelen zamların ardından vatandaşların en çok yakındığı şeylerden birisi de gıda sektörüne gelen zam olurken özellikle de pazar tezgahları ve market raflarındaki sebze meyve fiyatları can sıkıcı olmaya başlamıştı.

Son dönemlerin en çok dikkat çeken konularından birisi de soğan fiyatlarının neredeyse 30 TL'ye dayanması olurken artan soğan fiyatlarının ardından vatandaşlar tepki göstermişti. Hemen hemen her yemeğin olmazsa olmazlarından olan soğan fiyatlarındaki artış vatandaşın cebine yansımıştı.

SOĞAN FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Ankara'nın Polatlı ilçesinde soğan yetiştiriciliği yapan üreticiler tarafından açıklama geldi. Soğan yetiştiriciliği yapan üreticiler vatandaşların yüzünü gülümseten haberi vererek soğan fiyatlarının düşeceğini açıkladı. Adana'da gerçekleşen hasadın geç olmasından kaynaklı olarak bir boşluk oluştuğunu belirten üretici Hayri Yürekli " Yağışlar durduğu için 1 hafta sonra 6-7 liraya düşer" dedi.

Hem siyasetin hem de vatandaşın gündeminde yer alan soğan fiyatları hakkında üreticiler çok yakında bir düşüşün yaşanacağını belirtti. Bazı bölgelerde 30 TL'ye kadar yükselen soğan fiyatları hakkında çiftçi Hayri Yürekli " Bu yüzden soğan halde de yükseldi. Yağışlar durduğu için 1 hafta sonra 6-7 liraya düşer" dedi.

SOĞAN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ GELİYOR!

Bunun yanı sıra Polatlı'da stokçuluk yapıldığına dair ortaya atılan iddiaları yalanlayan Yürekli "Stoklama yok. Polatlı’da böyle bir firma yok. Şu an soğan 18 lirayken iddia edilen stoktaki soğanların değeri 30 milyon Türk lirası olur. Neden piyasaya bunu sürmek varken çürümeye bıraksınlar ki?" ifadelerine yer verdi.

Tarlada hasat yapan işçilerin zor bulunduğuna değinen Yürekli aynı zamanda bu sene geçtiğimiz seneye kıyasla ikiğ kat fazla soğan ekimi yapıldığını dile getirerek "Ektiğimiz soğanın maliyeti kiloda 5 lira. Geçen sene 3 liraydı, bu sene 5 lirayı bulur. Bu sene ekilen soğan geçen seneye göre iki kat yüksek. Ekili çok olduğu zaman fiyatlar düşüyor. Polatlı'da hasat Ağustos ayında başlıyor. Taban fiyat burada 5 liradan başlar. Çalıştıracak zor işçi buluyoruz. Depremden sonra Suriyeliler gitti. Buranın yerlisi günlük yevmiye 700 ile 800 lira arasında istiyor. Biz Suriyelilere 300 lira veriyorduk. Tarımda Suriyeli işçi olmasa biz tarlada hasat yapamayız." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.